Jak prát plavky, aby držely tvar a nevybledly

Najít dobře a lichotivě padnoucí plavky je někdy nadlidský výkon. Pokud však patříš k těm pár vyvoleným, kteří už mají svůj perfektní plážový kousek ve skříni, tak věz, že od teď se musíš o plavky naučit starat.

Aby plavky držely tvar a barvu


Většina plavek je vyrobena ze spandexu nebo polyesteru. Jedná se o vlákniny, které udržují jejich pružnost a tvar. Na pláži, u jezera nebo koupaliště jsou plavkové tkaniny vystaveny množství nástrah. Opalovací krémy totiž obsahují složky, které mohou poškodit látku, či dokonce vést k rozpadu materiálu. Na kráse jim nepřidávají ani některé SPF faktory a minerální složky krémů. Jejich vlivem se na tvých oblíbených plavkách mohou objevit nepěkné žluté skvrny. Proto abys všem zmiňovaným nedokonalostem předešel, musíš plavky vyprat po každém použití.

Aby plavky držely tvar a barvu. Foto 1 (foto je ilustrační)

Ne praní jako praní


Odpověď na otázku jak vyprat plavky není jednoduchá. V první řadě zapomeň na to, že je hodíš do pračky spolu s ostatním prádlem. Plavky potřebují šetrnou péči, takže nejlepší, co pro ně můžeš udělat je promáchání ve studené vodě hned, jak si je svlékneš. Ještě lepší ale uděláš, pokud studenou vodu napustíš do umyvadla a tam je necháš odpočívat alespoň 30 minut. Během tohoto procesu z nich odstraníš většinu chemikálií spolu s tělesnými nečistotami. Proto mysli na komfort tvých plavek, i když jedeš na pláž nebo jezero. Do tašky si přibal nepropustný igelitový sáček či nádobu s čistou vodou, aby si jim cestou domů dopřál čas na regeneraci.

Jak prát plavky rukama


Pokud chceš, aby tvé plavky vypadaly celou sezónu jako nové, jednoznačně je per ručně. Po půl hodinovém odpočinku ve studené vodě je opatrně vyždímej a do umyvadla napusti vlažnou vodu. Do ní přimíchej malou čajovou lžičku šetrného pracího prášku na aktivní oblečení spolu s trochou octa. Ten má nezaměnitelné dezinfekční vlastnosti, které po koupání ocení každé plavky. Potom je převrať naruby a jemně vypláchej. Na nečistoty po krajích ti skvěle poslouží kartáček s měkkými štětinami. Následně plavky vyber a propláchni je od pracího prostředku ve studené vodě. Potech je opět jemně vyždímej a nech vysušit.

Jak prát plavky rukama ve vodě. Foto 2 (foto je ilustrační)
Jak prát plavky v pračce


V případě, že nemáš čas prát plavky rukama, můžeš je vyčistit i v pračce. Per je však samostatně nebo spolu s jinými plavkami. Vol přitom programy na šetrné praní a vždy je před spuštěním pračky otoč naruby. Ideální je pokud je vložíš do ochranného sáčku na praní a části zašpiněné od krému nebo oleje ošetříš pracím práškem.

Jak správně usušit plavky. Foto 3 (foto je ilustrační)
Sušení


Po vyprání plavek a boardshortů následuje sušení. V tomto případě si zapamatuj, že plavky nesnášejí přímé sluneční záření. To z nich vysává barvu, takže je suš na místech s dobrou cirkulací vzduchu, ale bez vlivu slunečních paprsků. Také je nikdy nedávej do sušičky nebo kovovou tyč, kde mohou velmi rychle změnit svůj tvar.

 

⌨️ K. Kmeťová 📸 roxy, google


Kamenné prodejny Board Paradise